Η ήττα των Κλίπερς από τους Σανς θέτει υπό αμφισβήτηση τις ελπίδες για πρωτάθλημα στο ΝΒΑ

Ο Κάουι Λέοναρντ και ο Πολ Τζορτζ πλησίασαν τη μεσαία γραμμή πριν από την έναρξη της Κυριακής το βράδυ στην αρένα του Crypto.com, ο ένας ένθερμος και ο άλλος έτοιμος να μιλήσει. Ζητήθηκε από τα αστέρια των Clippers να μιλήσουν στο πλήθος πριν από τον πρώτο αγώνα της ομάδας και ο George ήταν σύντομος όταν ο Leonard έγνεψε καταφατικά.
Όπως φάνηκε όλη την Κυριακή, οι Clippers αγωνίστηκαν να συμβαδίσουν με τους Phoenix στην ήττα τους με 112–95, και στο Game 2, οι Clippers έπρεπε να απαντήσουν σε μερικές ερωτήσεις πριν ονειρευτούν ένα πρωτάθλημα.
Αν και ο Ρέτζι Τζάκσον ξεκίνησε το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι του, ο Τζον Γουόλ άνοιξε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σημείο εκκίνησης και ο Γουόλ σχεδόν ισοφάρισε τον Τζάκσον μέσα σε λίγα λεπτά.
Ο Paul George τελείωσε με 40 πόντους χωρίς τους Kawhi Leonard και John Wall και οι Clippers καθυστέρησαν την καθυστερημένη κορύφωσή τους σε μια νίκη επί των Sacramento Kings.
Πώς ισορροπούν οι Κλίπερς χρησιμοποιώντας τον βασικό τους σέντερ Ivica Zubac με τη συχνότητα να τον αντικαθιστούν με μια μικρότερη ομάδα; Χρησιμοποιώντας παραδοσιακά μεγάλα μπουκ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Φίνιξ έπνιξε τους Κλίπερς για ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε 20 πόντων, με τον αρχικό τους Ντιντρ Άιτον να αρπάζει με επιτυχία τη μπάλα από τον Τζάκσον.
Ίσως το πιο σημαντικό, είναι αυτό ένα παράδειγμα γρήγορης κούρασης ή οι Clippers δεν τηρούν τις οδηγίες του προπονητή Tyrone Liu εκτός σεζόν ότι παρά το ταλέντο τους, δεν θα δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό αν δεν τα δώσουν όλα;
«Δεν μπορείς να ξεκινήσεις το παιχνίδι έτσι, ειδικά αν θέλεις να ξεκινήσεις με αμυντική νοοτροπία», είπε ο Liu. «Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να παίζουμε πίσω με πλάτη. Όλοι παίζουν πίσω με πλάτη. Πρέπει να γίνουμε καλύτεροι.
Ο John Wall λέει ότι αισθάνεται καλά σωματικά και παίζει καλά, «εκτός από τις ελεύθερες βολές του Shaq».
Οι Κλίπερς έχασαν σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο και ο Φοίνιξ απέρριψε γρήγορα όλες τις προσπάθειες επιστροφής στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντέβιν Μπούκερ να προηγείται με 35 πόντους και 16 ευκαιρίες.
Με τον ίδιο τρόπο, ο Γιώργος επέκρινε την άμυνα – είπε ότι η άμυνα με την μπάλα είναι χάλια και η άμυνα χωρίς μπάλα είναι χάλια.
Ο Λέοναρντ έπαιξε το δεύτερο παιχνίδι του στη σεζόν, στο οποίο έπαιξε 21 λεπτά και είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, 7 πόντους κοντά στη γραμμή των ελεύθερων βολών. Ένα βράδυ αφότου ο Τζορτζ σκόραρε 40 σε 39 λεπτά για να κερδίσει το Σακραμέντο, έπαιξε 34 λεπτά και σκόραρε 16 πόντους.
Ο Τζάκσον δεν σκόραρε, αστόχησε πέντε φορές σε 24 λεπτά και είχε δύο ασίστ. Ο Wall άρχισε να προθερμαίνεται στη βασική γραμμή νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Wall να παίρνει τη θέση του νούμερο ένα χειριστή μπάλας μαζί με τους George και Leonard. Ένα βράδυ, η πιο αξιοσημείωτη συνεισφορά του Wall κατά τη διάρκεια της ανακωχής του Σακραμέντο ήταν ένας πλάγιος σύμβουλος που παρείχε στον Norman Powell όταν ο αρχικός στρατηγός ήταν 3-for-18 στις αρχές της σεζόν, είπε ο Liu πριν από την έναρξη.
«Ο Νορμ δεν ήταν ευχαριστημένος με τον εαυτό του, αλλά [Ο Γουόλ] μιλούσε στον Νορμ και απλά έλεγε, «Συνέχισε να παίζεις, συνέχισε να παίζεις», είπε ο Λιου πριν ξεκινήσει το παιχνίδι.
«Αν σουτάρεις σωστά και επιθετικά, όλα είναι καλά. Δεν πρόκειται να χάσεις κάθε σουτ».
«Ξέρεις, ο Μάικλ Τζόρνταν κι εγώ δεν κάνουμε κάθε σουτ, ξέρεις;» είπε ο Λου Πάουελ. «Και είμαστε οι δύο καλύτεροι στον κόσμο, άρα πρέπει να συνεχίσεις, ξέρεις;»
Ο Πάουελ σημείωσε 4 στα 9, ακούγοντας τη συμβουλή του Λιου να παραμείνει επιθετικός, κάτι που μερικές φορές λειτούργησε – ξάπλωσε και έχασε την εύκολη μετάβαση του Leonard στο dunk στο τρίτο δεκάλεπτο – μερικές φορές όχι – προσπαθώντας να βγάλει την μπάλα έξω. Παραδόθηκε στον Zubak για στραγγαλισμό.
Ο Λου δεν χρειάστηκε να πει στον Γουόλ να συνεχίσει να πιέζει. Οι Clippers έπεσαν με 11-0 και δεν σκόραραν στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα και όταν ο Wall μπήκε στο γήπεδο στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Booker κέρδισε τους Clippers με 14-10, πιέζοντας ακόμη περισσότερο το προβάδισμα των Suns. .
Το βάθος των Clippers τους επιτρέπει να βγάλουν τον Kawhi Leonard από τον πάγκο και να παίξουν δεκάδες συνδυασμούς lineup, ενώ εστιάζουν στο χτίσιμο των διεκδικητών του τίτλου.
Ο τοίχος παρείχε την ουρά που έλειπε. Η πρώτη του πάσα ήταν η τέλεια πάσα στον Τζορτζ για ένα ντάνκ. Το πρώτο του διάλειμμα ήταν μια βιασύνη σε όλο το γήπεδο, ο Wall προσπαθούσε να φτάσει τη μπάλα στη μέση του και, παρά την οπισθοδρόμηση, ήταν γενναίος. Ο Wall δεν ήταν τέλειος, έκανε 1 στις 5 ελεύθερες βολές, αλλά είχε 17 πόντους σε 7 στις 12 βολές.
Ο Λέοναρντ έπαιξε 7 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, συνεχίζοντας το μοτίβο του πρώτου του παιχνιδιού στον πάγκο, όπου έκανε αλλαγές σε τρία μέρη των περίπου 7 λεπτών το καθένα – μισό μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μετά το τρίτο. ήμισυ. Κλείσιμο λεπτών.
Αφιερωμένο στο SoCal High School Athletic Experience, το Prep Rally σάς φέρνει αποτελέσματα, ιστορίες και μια ματιά στα παρασκήνια του τι κάνει τόσο δημοφιλή τον προπαρασκευαστικό στίβο.
Ο Andrew Grave είναι ένας σεναριογράφος Beat των Clippers για τους Los Angeles Times. Εντάχθηκε στους New York Times αφού κάλυπτε το αμερικανικό ποδόσφαιρο και τον στίβο στο Πανεπιστήμιο του Όρεγκον. Είναι απόφοιτος του Πανεπιστημίου του Όρεγκον και μεγάλωσε στην ακτή του Όρεγκον.

Ώρα δημοσίευσης: Οκτ-25-2022